Czy potrafisz wyobrazić sobie siebie, która/y nie myśli przez większość czasu o jedzeniu, nie liczy kalorii i nie spędza czasu przed lustrem, by sprawdzić, jak wygląda?

Czy jest tak, że często w Twojej głowie pojawiają się pytania: Czy mogę to zjeść? Czy jak zjem to, to przytyję? Ile to miało kalorii?
lub myśli: 
Nie powinnaś / nie powinieneś tego zjeść!; To za dużo, przytyjesz!; Jeśli pozwolisz sobie na coś słodkiego, będziesz gruba/a, słaba/a; Jeśli przytyjesz, poniesiesz porażkę; Tylko osoby szczupłe mają szczęśliwe życie.


Być może właśnie w tym momencie pojawiła się w Twojej głowie myśl, że przecież i tak z zaburzeń odżywiania wyjść nie można, tak na ogół albo po prostu Tobie się to nie uda. Daj sobie jeszcze chwilę i nie wyłączaj strony. 

Oczywiście, możemy tylko się domyślać, że od jakiegoś czasu temat jedzenia zawładnął Twoim życiem. Być może nawet go zdominował, a Tobie trudno jest wyobrazić sobie siebie, która/y cieszy się codziennymi rzeczami, je swobodnie i jest zadowolona/y z tego, jak wygląda.

Może podobnie, jak wielu z naszych pacjentów męczysz się z wyrzutami sumienia po jedzeniu, ciągłym myśleniem o tym, co zjeść i ile zjeść, bardzo boisz się przytycia lub/i masz tego po prostu dość.

Jeśli tak jest, naprawdę jesteś we właściwym miejscu.

Czytaj dalej, bo tam wyjaśniamy, co dla Ciebie przygotowałyśmy.

Wiemy i doświadczamy w swojej pracy, że wyzdrowienie z zaburzeń odżywiania jest możliwe. 

Potrzebne są do tego podejście łączące wiele aspektów i wychodzące poza kwestię jedzenia, czas, odpowiednie narzędzia i wiedza oparta na najnowszych badaniach. 

Kim jesteśmy?

Jesteśmy specjalistkami tworzącymi Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania. Wśród naszej trójki znajdziesz Agatę i Olgę - psychoterapeutki poznawczo-behawioralne zafascynowane terapią schematów, technikami terapii akceptacji i zaangażowania, terapii dialektyczno-behawioralnej, uważności i Renatę - dietetyczkę i psychodietetyczkę.

Od 8 lat pracujemy z osobami zmagającymi się z zaburzeniami odżywiania. Uczymy ich rozumieć objawy i radzić sobie z nimi, tak, by budować zdrowe, satysfakcjonujące życie bez myślenia o jedzeniu i wyglądzie. 

To my:


Agata Kwasińska

psychoterapeutka, psycholożka

Monika Piotrowska

psychoterapeutka, psycholożka

Renata Kusińska-Sitarz

dietetyczka, psychodietetyczka

Twój rozwój i zdrowie to nasza największa wartość


Być może już masz w swoim doświadczeniu kilka psychoterapii, spotkań z dietetykiem, pobytów stacjonarnych. Być może masz narzędzia, wiedzę, która w jakiejś części pomaga Ci utrzymywać się z dala od intensywnych objawów zaburzeń odżywiania.

A może marzysz o całkowitym uwolnieniu się od tematu jedzenia, braku akceptacji wobec siebie i ciała, oskarżeń, powinności, wyrzutów sumienia i o tym, by całkowicie pożegnać się z anoreksją, bulimią, objadaniem. 

Program grupy terapeutycznej stworzyłyśmy w taki sposób, by:

#przygotować konkret w oparciu o 10-letnią praktykę gabinetową
#skorzystać z potencjału różnych perspektyw - psychologicznej, dietetycznej
#oprzeć całość na dobrych naukowych podstawach i przełożyć to na spójny proces zmiany
#zaopiekować zarówno elementy fizjologiczne, jak i emocjonalne
#działać kompleksowo


Wyobraź sobie, że możesz dzielić się sobą, swoimi emocjami, opiniami, obawami w bezpiecznej, nieoceniającej atmosferze, w której dostajesz akceptację i mnóstwo zrozumienia.

Uczestnicząc w grupie terapeutycznej:

- zrozumiesz powody Twoich trudności w obszarze jedzenia, relacji, samooceny, co może rozpocząć proces zmiany

- poznasz siebie i wzmocnisz swoją samoocenę

- dowiesz się, jak to, jak się zachowujesz, jest odbierane przez osoby w Twoim bliskim otoczeniu, jakie emocje w nich wywołuje, w jaki sposób przybliża i oddala Cię od innych

- zdobędziesz wiedzę, narzędzia dietetyczne i psychodietetyczne potrzebne do odzyskania zdrowej
kontroli nad odżywianiem

- nauczysz się, jak radzić sobie z natłokiem myśli o jedzeniu i trudnymi emocjami

    Wyobraź sobie, co uczestnictwo w grupie oznaczałoby dla Twojego rozwoju,
    poczucia własnej wartości, radzenia sobie z emocjami i kontroli nad swoim życiem


    - zastąpisz krytyczny głos, który utrudnia Ci życie, wewnętrznym głosem, który Cię wspiera i pomaga o siebie dbać

    - pozbędziesz się wyrzutów sumienia, obniżysz lęk przed przytyciem

    - zaczniesz budować życie, które Cię satysfakcjonuje i jest zgodne z Twoimi potrzebami

    - poznajesz siebie i historie innych osób, dzięki którym możesz zrozumieć swoje mechanizmy, rozpoznać swoje trudności i przeszkody w drodze do zmiany

    - otrzymujesz wsparcie, wskazówki, narzędzia, które pomagają Ci bardziej zrozumieć siebie i swoje trudności, a przez to łatwiej będzie Tobie wprowadzać zmianę

    - w bezpiecznej atmosferze będziesz mógł/mogła ujawnić i sprawdzić, czy to, co o sobie myślisz i wyobrażasz sobie, że inni o Tobie myślą, jest prawdą

      Przeczytaj, co współpracy z nami mówią nasi pacjenci?

      Rozpocznij podróż w kierunku zdrowia


      Aby zyskać elastyczność w jedzeniu, zadowolenie z siebie i wolną głowę od intensywnego lęku oraz poczucia winy, potrzeba zaopiekować kilka obszarów funkcjonowania.

      Tematy poruszane podczas grupy terapeutycznej będą oparte na dziewięciu "obszarach umiejętności", na których opieramy współpracę z pacjentem.

      Znajdziesz podczas grupy narzędzia zarówno dla osób, które nigdy nie korzystały z psychoterapii, jak i tych - doświadczonych, którzy byli lub są obecnie w procesie psychoterapii indywidualnej. I dla tych wszystkich, co pomiędzy.


      Co zawiera program grupy terapeutycznej?

      15 cotygodniowych spotkań terapeutycznych

      Spotkania grupy terapeutycznej prowadzą dwie specjalistki. Spotkania odbywają się 1 raz w tygodniu, w czwartek w godzinach 18:00 - 20:00. 

      2 warsztaty psychodietetyczne

      Dwa spotkania z dietetykiem, psychodietetykiem, których celem jest wyposażenie Ciebie w wiedzę i narzędzia, które pomogą Ci uregulować Twoje odżywianie, obniżyć lęk przed zmianą masy ciała.

      Praca własna

      Każde grupowe spotkanie zakończy się propozycją pracy własnej, by wzmocnić efekt zmiany i utrwalić zdobyte umiejętności.

      Jesteś gotowa/y?

      W tym momencie zapisy do grupy są zamknięte. Zapisz się na listę zainteresowanych, gdy będziemy otwierać kolejną grupę, poinformujemy Cię w pierwszej kolejności.

      Ile kosztuje uczestnictwo w grupie terapeutycznej?

      Koszt grupy zostanie ustalony w wakacje 2024.
      Dotychczas jedno spotkanie kosztowało 100-120 zł.

      Co się wydarzy po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego?

      KROK 1


      Skontaktujemy się z Tobą, by potwierdzić chęć dołączenia i umówić Cię na indywidualną konsultację ze specjalistą, podczas której podejmiecie decyzję ostateczną o rozpoczęciu terapii grupowej.

      KROK 2

      Opłacasz online konsultację wstępną i w umówionym terminie pojawiasz się w OCZO we Wrocławiu. Spotkanie potrwa 50 minut. 



      KROK 3


      Jeśli wraz ze specjalistą podejmiecie decyzję o dołączeniu do grupy, podpisujesz kontrakt i ustalasz formę płatności za uczestnictwo w grupie.

      KROK 4


       Spotykamy się w OCZO we Wrocławiu podczas pierwszego spotkania grupy terapeutycznej.

      Jeśli jesteś gotowa/y, aby rozpocząć swoją podróż zdrowia, wyciągamy rękę i czekamy, aż ją złapiesz.

      Poznaj siebie, pożegnaj problem, zaakceptuj, co jest do zaakceptowania i zrób krok w kierunku zmiany.
      Nie zwlekaj zbyt długo, liczba miejsc jest ograniczona. Przyjmiemy maksymalnie 12 osób.

      Nadal zastanawiasz się, czy ta grupa jest dla Ciebie?

      Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

      Czym jest grupa terapeutyczna w OCZO?

      To terapia grupowa prowadzona przez dwie psychoterapeutki wzbogacona o 2 warsztaty z psychodietetykiem. Spotkania odbywają się co tydzień w czwartki w godzinach 18:00 - 20:00. 


      Gdzie odbywać się będą spotkania?

      Spotkania grupy terapeutycznej odbywać się będą stacjonarnie w Ogólnopolskim Centrum Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 46/1a.


      Czym różni się terapia grupowa od terapii indywidualnej i dlaczego warto?

      Psychoterapia grupowa jest formą uczenia się przez doświadczenie, któremu towarzyszy refleksja i informacje zwrotne od pozostałych uczestników i od terapeutów.

      Najczęstszym celem psychoterapii grupowej jest doprowadzenie do zmian w zachowaniu, myśleniu i przeżywaniu, które pozwolą zbudować zdrowszą relację z sobą i jedzeniem oraz bardziej satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, także satysfakcjonujących bliskich związków.

      W grupie psychoterapeutycznej można dzielić się swoimi doświadczeniami i emocjami oraz doświadczać akceptacji i zrozumienia. Ponadto, w tej formie psychoterapii zyskuje się możliwość, by w bezpiecznej atmosferze ujawnić i sprawdzić, czy to, co o sobie myślisz i wyobrażasz sobie, że inni o Tobie myślą, jest prawdą. Psychoterapia grupowa pozwala Ci zrozumieć, jak to, jak się zachowujesz, jest odbierane przez osoby w Twoim bliskim otoczeniu, jakie emocje w nich wywołuje, w jaki sposób przybliża i oddala Cię od innych. Zyskujesz także wsparcie od innych, a poznając ich historię, bardziej rozumiesz siebie i zdobywasz narzędzia do pracy własnej


      Ile to kosztuje?

      Koszt uczestnictwa w kolejnej edycji jest jeszcze ustalany. Kwota obejmuje: indywidualną konsultację wstępną,
      19 grupowych sesji psychoterapeutycznych, 2 warsztaty psychodietetyczne.


      Ile osób będzie w grupie?

      Maksymalna liczba uczestników grupy to 12 osób.


      Czy można płacić w ratach?

      Tak. Można zapłacić za cały cykl spotkań z góry lub podzielić kwotę na raty. Szczegóły płatności omówione zostaną podczas indywidualnej konsultacji wstępnej ze specjalistą.


      Czy muszę być na wszystkich spotkaniach?

      To bardzo ważne, by uczestniczyć w całym cyklu spotkań. Każde z nich dotyczyć będzie innego ważnego obszaru. Jednak dopuszczalna jest 1 nieobecność.


      Czy mogę być jednocześnie w terapii indywidualnej?

      Jak najbardziej. Połączenie terapii grupowej i indywidualnej daje bardzo dobre efekty. Jeśli jednak masz wątpliwości dotyczące połączenia tych dwóch form pracy, omów je ze swoim psychoterapeutą.


      Czy mi to coś da, jeśli uczestniczyłam już w przeszłości w jakieś grupie?

      Nie możemy Ci obiecać zmiany na 100%. Wiemy jednak, że każde spotkanie z sobą i z drugim człowiekiem przynosi nowe odkrycia i doświadczenie. Podobnie jest z uczestnictwem w kolejnej terapii. Ty dołączasz do niej będąc już w innym miejscu niż byłaś/eś poprzednio. To daje przestrzeń na nowe odkrycia i poznanie nowych umiejętności oraz weryfikację wiedzy o sobie. 


      Boję się. A co, jeśli będą mnie oceniać?

      Jedną z najważniejszych wartości pracy grupowej jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa, otwartości i akceptacji. Zamiast ocen i braku zrozumienia zyskujesz wsparcie osób, które zmagają się z podobnym problemami i również obawiają się oceny. 

      Odwiedź nas w social mediach