Dołącz GRUPY TERAPEUTYCZNEJ dla osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania, które chcą dokonać zmiany w relacji z jedzeniem i z sobą samym.
Czy jest tak, że często w Twojej głowie pojawiają się pytania: Czy mogę to zjeść? Czy jak zjem to, to przytyję? Ile to miało kalorii?
lub myśli: Nie powinnaś / nie powinieneś tego zjeść!; To za dużo, przytyjesz!; Jeśli pozwolisz sobie na coś słodkiego, będziesz gruba/a, słaba/a; Jeśli przytyjesz, poniesiesz porażkę; Tylko osoby szczupłe mają szczęśliwe życie.
Być może właśnie w tym momencie pojawiła się w Twojej głowie myśl, że przecież i tak z zaburzeń odżywiania wyjść nie można, tak na ogół albo po prostu Tobie się to nie uda. Daj sobie jeszcze chwilę i nie wyłączaj strony.
Oczywiście, możemy tylko się domyślać, że od jakiegoś czasu temat jedzenia zawładnął Twoim życiem. Być może nawet go zdominował, a Tobie trudno jest wyobrazić sobie siebie, która/y cieszy się codziennymi rzeczami, je swobodnie i jest zadowolona/y z tego, jak wygląda.
Może podobnie, jak wielu z naszych pacjentów męczysz się z wyrzutami sumienia po jedzeniu, ciągłym myśleniem o tym, co zjeść i ile zjeść, bardzo boisz się przytycia lub/i masz tego po prostu dość.
Jeśli tak jest, naprawdę jesteś we właściwym miejscu.
Czytaj dalej, bo tam wyjaśniamy, co dla Ciebie przygotowałyśmy.
i w gabinecie Moniki Piotrowskiej - OCZOwej psychoterapeutki pojawia się pacjentka. Kobieta po 30-stce, mówi, że zmaga się z bulimią, była już na wielu terapiach. Zajmowała się swoją depresją, uzależnieniem, trudnym dzieciństwem a objawy bulimii jak były, tak są nadal. Choruje od 14 lat.
Przyszła nie wierząc, że coś się może zmienić. Tyle przecież próbowała, zmieniała, a i tak zaburzenia odżywiania wracają, jak bumerang, Teraz znowu jest gorzej. Przyszła, bo dowiedziała się o OCZO i nie chciała kiedyś żałować, że nie spróbowała.
Jest wrzesień 2022 roku.
Ta sama pacjentka znów pojawia się w gabinecie z satysfakcją i uśmiechem na ustach. To kolejny miesiąc bez napadów, kolejny miesiąc bez ograniczania kalorii, kolejny miesiąc, w którym żyje tak, jak chce żyć, bez koncentrowania się na jedzeniu.
Czy było łatwo? NIE
Czy po drodze pojawiły się zawahania i trudne momenty? TAK
Potrzebne są do tego podejście łączące wiele aspektów i wychodzące poza kwestię jedzenia, czas, odpowiednie narzędzia i wiedza oparta na najnowszych badaniach.
Jesteśmy specjalistkami tworzącymi Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania. Wśród naszej trójki znajdziesz Agatę i Olgę - psychoterapeutki poznawczo-behawioralne zafascynowane terapią schematów, technikami terapii akceptacji i zaangażowania, terapii dialektyczno-behawioralnej, uważności i Renatę - dietetyczkę i psychodietetyczkę.
Od 8 lat pracujemy z osobami zmagającymi się z zaburzeniami odżywiania. Uczymy ich rozumieć objawy i radzić sobie z nimi, tak, by budować zdrowe, satysfakcjonujące życie bez myślenia o jedzeniu i wyglądzie.
To my:
Agata Kwasińska
psychoterapeutka, psycholożka
Monika Piotrowska
psychoterapeutka, psycholożka
Renata Kusińska-Sitarz
dietetyczka, psychodietetyczka
Podsumowałyśmy naszą codzienną pracę w gabinecie, kwestie, z którymi pacjenci mają trudność, problemy, które zgłaszają jako najtrudniejsze. Dołożyłyśmy do tego wiedzę i narzędzia, które wiemy, że działają i stworzyłyśmy program grupy terapeutycznej, który będzie dawał ulgę, wolną głowę od myślenia o jedzeniu, uczył elastyczności, życia bez lęku, presji i akceptacji.
Ta grupa terapeutyczna rozpocznie się we Wrocławiu, stacjonarnie jesienią 2024.
#Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania od 12 lat istnieje na polskim rynku
jako jedni z pierwszych z Polsce stworzyliśmy w 2014 roku program grupowej terapii dla osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania "Rozwiązania Istnieją",w latach 2014-2017 odbyło się #7 edycji tego programu
#każdego miesiąca przyjmujemy około 800 pacjentów
pracujemy stacjonarnie w #4 miastach w Polsce i online
nasz zespół liczy ponad #40 specjalistów, dzięki czemu cały czas wymieniamy się wiedzą
#ponad 40 lat - tyle czasu łącznie nasze specjalistki, które stworzyły program terapii grupowej, poświęciły na zdobywanie wiedzy
Być może już masz w swoim doświadczeniu kilka psychoterapii, spotkań z dietetykiem, pobytów stacjonarnych. Być może masz narzędzia, wiedzę, która w jakiejś części pomaga Ci utrzymywać się z dala od intensywnych objawów zaburzeń odżywiania.
A może marzysz o całkowitym uwolnieniu się od tematu jedzenia, braku akceptacji wobec siebie i ciała, oskarżeń, powinności, wyrzutów sumienia i o tym, by całkowicie pożegnać się z anoreksją, bulimią, objadaniem.
Program grupy terapeutycznej stworzyłyśmy w taki sposób, by:
#przygotować konkret w oparciu o 10-letnią praktykę gabinetową
#skorzystać z potencjału różnych perspektyw - psychologicznej, dietetycznej
#oprzeć całość na dobrych naukowych podstawach i przełożyć to na spójny proces zmiany
#zaopiekować zarówno elementy fizjologiczne, jak i emocjonalne
#działać kompleksowo
Uczestnicząc w grupie terapeutycznej:
- zrozumiesz powody Twoich trudności w obszarze jedzenia, relacji, samooceny, co może rozpocząć proces zmiany
- poznasz siebie i wzmocnisz swoją samoocenę
- dowiesz się, jak to, jak się zachowujesz, jest odbierane przez osoby w Twoim bliskim otoczeniu, jakie emocje w nich wywołuje, w jaki sposób przybliża i oddala Cię od innych
- zdobędziesz wiedzę, narzędzia dietetyczne i psychodietetyczne potrzebne do odzyskania zdrowej
kontroli nad odżywianiem
- nauczysz się, jak radzić sobie z natłokiem myśli o jedzeniu i trudnymi emocjami
- zastąpisz krytyczny głos, który utrudnia Ci życie, wewnętrznym głosem, który Cię wspiera i pomaga o siebie dbać
- pozbędziesz się wyrzutów sumienia, obniżysz lęk przed przytyciem
- zaczniesz budować życie, które Cię satysfakcjonuje i jest zgodne z Twoimi potrzebami
- poznajesz siebie i historie innych osób, dzięki którym możesz zrozumieć swoje mechanizmy, rozpoznać swoje trudności i przeszkody w drodze do zmiany
- otrzymujesz wsparcie, wskazówki, narzędzia, które pomagają Ci bardziej zrozumieć siebie i swoje trudności, a przez to łatwiej będzie Tobie wprowadzać zmianę
- w bezpiecznej atmosferze będziesz mógł/mogła ujawnić i sprawdzić, czy to, co o sobie myślisz i wyobrażasz sobie, że inni o Tobie myślą, jest prawdą
Aby zyskać elastyczność w jedzeniu, zadowolenie z siebie i wolną głowę od intensywnego lęku oraz poczucia winy, potrzeba zaopiekować kilka obszarów funkcjonowania.
Tematy poruszane podczas grupy terapeutycznej będą oparte na dziewięciu "obszarach umiejętności", na których opieramy współpracę z pacjentem.
Znajdziesz podczas grupy narzędzia zarówno dla osób, które nigdy nie korzystały z psychoterapii, jak i tych - doświadczonych, którzy byli lub są obecnie w procesie psychoterapii indywidualnej. I dla tych wszystkich, co pomiędzy.
15 cotygodniowych spotkań terapeutycznych
Spotkania grupy terapeutycznej prowadzą dwie specjalistki. Spotkania odbywają się 1 raz w tygodniu, w czwartek w godzinach 18:00 - 20:00.
2 warsztaty psychodietetyczne
Dwa spotkania z dietetykiem, psychodietetykiem, których celem jest wyposażenie Ciebie w wiedzę i narzędzia, które pomogą Ci uregulować Twoje odżywianie, obniżyć lęk przed zmianą masy ciała.
Praca własna
Każde grupowe spotkanie zakończy się propozycją pracy własnej, by wzmocnić efekt zmiany i utrwalić zdobyte umiejętności.
W tym momencie zapisy do grupy są zamknięte. Zapisz się na listę zainteresowanych, gdy będziemy otwierać kolejną grupę, poinformujemy Cię w pierwszej kolejności.
Koszt grupy zostanie ustalony w wakacje 2024.
Dotychczas jedno spotkanie kosztowało 100-120 zł.
Skontaktujemy się z Tobą, by potwierdzić chęć dołączenia i umówić Cię na indywidualną konsultację ze specjalistą, podczas której podejmiecie decyzję ostateczną o rozpoczęciu terapii grupowej.
Opłacasz online konsultację wstępną i w umówionym terminie pojawiasz się w OCZO we Wrocławiu. Spotkanie potrwa 50 minut.
Jeśli wraz ze specjalistą podejmiecie decyzję o dołączeniu do grupy, podpisujesz kontrakt i ustalasz formę płatności za uczestnictwo w grupie.
Spotykamy się w OCZO we Wrocławiu podczas pierwszego spotkania grupy terapeutycznej.
Masz prawo się bać.
Zasługujesz na to, aby ktoś się o Ciebie troszczył
i wsparł Cię w tej drodze.
Czy wyruszysz z nami w podróż do zdrowej relacji z jedzeniem, by zająć się tym tematem kompleksowo? Czy zdecydujesz się na swoje sposoby, które choć znane, nie spełniły Twoich oczekiwań?
Chcemy zadbać o bezpieczeństwo i kameralną, bezpieczną atmosferę, dlatego maksymalna liczba osób w grupie to 12 osób.
DOŁĄCZ, JEŚLI:
Poznaj siebie, pożegnaj problem, zaakceptuj, co jest do zaakceptowania i zrób krok w kierunku zmiany.
Nie zwlekaj zbyt długo, liczba miejsc jest ograniczona. Przyjmiemy maksymalnie 12 osób.
Czym jest grupa terapeutyczna w OCZO?
To terapia grupowa prowadzona przez dwie psychoterapeutki wzbogacona o 2 warsztaty z psychodietetykiem. Spotkania odbywają się co tydzień w czwartki w godzinach 18:00 - 20:00.
Gdzie odbywać się będą spotkania?
Spotkania grupy terapeutycznej odbywać się będą stacjonarnie w Ogólnopolskim Centrum Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 46/1a.
Czym różni się terapia grupowa od terapii indywidualnej i dlaczego warto?
Psychoterapia grupowa jest formą uczenia się przez doświadczenie, któremu towarzyszy refleksja i informacje zwrotne od pozostałych uczestników i od terapeutów.
Najczęstszym celem psychoterapii grupowej jest doprowadzenie do zmian w zachowaniu, myśleniu i przeżywaniu, które pozwolą zbudować zdrowszą relację z sobą i jedzeniem oraz bardziej satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, także satysfakcjonujących bliskich związków.
W grupie psychoterapeutycznej można dzielić się swoimi doświadczeniami i emocjami oraz doświadczać akceptacji i zrozumienia. Ponadto, w tej formie psychoterapii zyskuje się możliwość, by w bezpiecznej atmosferze ujawnić i sprawdzić, czy to, co o sobie myślisz i wyobrażasz sobie, że inni o Tobie myślą, jest prawdą. Psychoterapia grupowa pozwala Ci zrozumieć, jak to, jak się zachowujesz, jest odbierane przez osoby w Twoim bliskim otoczeniu, jakie emocje w nich wywołuje, w jaki sposób przybliża i oddala Cię od innych. Zyskujesz także wsparcie od innych, a poznając ich historię, bardziej rozumiesz siebie i zdobywasz narzędzia do pracy własnej
Ile to kosztuje?
Koszt uczestnictwa w kolejnej edycji jest jeszcze ustalany. Kwota obejmuje: indywidualną konsultację wstępną,
19 grupowych sesji psychoterapeutycznych, 2 warsztaty psychodietetyczne.
Ile osób będzie w grupie?
Maksymalna liczba uczestników grupy to 12 osób.
Czy można płacić w ratach?
Tak. Można zapłacić za cały cykl spotkań z góry lub podzielić kwotę na raty. Szczegóły płatności omówione zostaną podczas indywidualnej konsultacji wstępnej ze specjalistą.
Czy muszę być na wszystkich spotkaniach?
To bardzo ważne, by uczestniczyć w całym cyklu spotkań. Każde z nich dotyczyć będzie innego ważnego obszaru. Jednak dopuszczalna jest 1 nieobecność.
Czy mogę być jednocześnie w terapii indywidualnej?
Jak najbardziej. Połączenie terapii grupowej i indywidualnej daje bardzo dobre efekty. Jeśli jednak masz wątpliwości dotyczące połączenia tych dwóch form pracy, omów je ze swoim psychoterapeutą.
Czy mi to coś da, jeśli uczestniczyłam już w przeszłości w jakieś grupie?
Nie możemy Ci obiecać zmiany na 100%. Wiemy jednak, że każde spotkanie z sobą i z drugim człowiekiem przynosi nowe odkrycia i doświadczenie. Podobnie jest z uczestnictwem w kolejnej terapii. Ty dołączasz do niej będąc już w innym miejscu niż byłaś/eś poprzednio. To daje przestrzeń na nowe odkrycia i poznanie nowych umiejętności oraz weryfikację wiedzy o sobie.
Boję się. A co, jeśli będą mnie oceniać?
Jedną z najważniejszych wartości pracy grupowej jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa, otwartości i akceptacji. Zamiast ocen i braku zrozumienia zyskujesz wsparcie osób, które zmagają się z podobnym problemami i również obawiają się oceny.